Gjykimi për zjarrin në spitalin modular në Tetovë shtyhet për më 27 dhjetor

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.12.2022, 18:17

Dy orë pasi filloi gjykimi për zjarrin në spitalin modular të Tetovës, vijimi i seancës kryesore është shtyrë për më 27 dhjetor në ora 10:00.

Deri në anulimin erdhi për shkak të mospajtimit të mbrojtësve të të gjithë të akuzuarve rreth prezantimit të dëshmive nga ana e Prokurorisë.

Ata kërkojnë që prokurori t’i lexojë të gjitha provat, në vend që siç thanë ata të citonte vetëm titujt. Njëherit kanë pasur edhe vërejtje se disa nga titujt nuk janë përfshirë në listën e dëshmive të cilët si Prokurori i kanë dorëzuar në Gjykatë.

Për vazhdimin e seancës kryesore, avokatët do të vendosin me shkrim në lidhje me provat e ofruara nga Prokuroria Publike, të cilat nuk janë në formën apo përmbajtjen e kërkuar për të shmangur zvarritjen e procedurës për shkak të ndërhyrjeve të shpeshta në mohimin e provat e ofruara nga Prokurori Publik. Me këtë është pajtuar edhe prokurori duke konsideruar se është në interes të procedurës penale, pas së cilës gjykata ka shtyrë seancën kryesore. Afati është rregulluar me kërkesë të palëve.

Paraprakisht në vetë fillimin, të akuzuarit – drejtorët Fjorin Besimi dhe Artan Etemi, mjeku Boban Vuçeski dhe Spitali klinik i Tetovës si person juridik – pas thirrjes së gjyqtarit, theksuan se e kuptojnë akuzën, por nuk e pranojnë fajin dhe se nuk e pranojnë. kryejnë veprat për të cilat akuzohen.

Deri tek gjykimi erdhi pasi më 27 korrik të vitit 2022, Prokuroria ka dorëzuar aktakuzë nga Gjykata Themelore e Tetovës. Prokuroria zhvilloi një hetim për dhjetë muaj në të cilin u bënë analiza dhe ekspertiza nga Ministria e Brendshme, Fakulteti i Teknologjisë, një inxhinier elektroteknik dhe ekspertë e hetues të Policisë kriminale federale të Gjermanisë.

Në tetor të vitit 2021, pas ekspertizës së MPB-së, Prokuroria informoi se zjarri në objektin modular është shkaktuar nga një kabllo zgjatuese e djegur, në të cilën janë vendosur një aparat defibrilator-reanimues, një karikues celulari dhe një pajisje tjetër, informoi prokuroria.

Para dy ditëve filloi edhe heqja e mbetjeve nga spitali i djegur modular.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit