Shkencëtarët zbulojnë se çfarë mund të shihni në momentet e fundit para vdekjes

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.12.2022, 00:59

Një studim ka zbuluar se çfarë mund të ndodhë në momentet e fundit para vdekjes.

Hulumtimet kanë treguar se teoria ‘jeta shfaqet para syve tanë' para vdekjes mund të ketë njëfarë të vërtete në të.

Të dhënat u zbuluan kur një ekip shkencëtarësh matën valët e trurit të një burri 87-vjeçar që kishte zhvilluar epilepsi. Pacienti pësoi një atak fatal në zemër ndërsa ekipi po kryente një lexim neurologjik, i cili zbuloi një pasqyrë të papritur se çfarë mund të ndodhë kur një person vdes.

Regjistrimi i cili është regjistrimi i parë ndonjëherë i një truri që po vdes tregoi se në 30 sekonda para dhe pas vdekjes, valët e trurit ndoqën modele të ngjashme me ëndrrat ose rikujtimin e kujtimeve.

Shkencëtarët mendojnë se gjetjet mund të sugjerojnë një 'kthim prapa' përpara fundit të jetës. Dr Ajmal Zemmar, bashkautor i studimit tha për BBC:

Kjo në fakt ishte krejtësisht rastësisht, ne nuk planifikonim ta bënim këtë eksperiment ose të regjistronim këto sinjale. Nëse do të hidhesha në sferën filozofike, do të spekuloja se nëse truri do të bënte një rikthim, ndoshta do të donte t'ju kujtonte gjërat e mira, sesa të këqijat. Por ajo që është e paharrueshme është e ndryshme për çdo person.

Zemmar shtoi se aktiviteti vazhdoi për 30 sekonda pasi zemra e pacientit pushoi së rrahuri.

Kjo mund të jetë një kujtim i fundit i kujtimeve që kemi përjetuar në jetë, dhe ato përsëriten përmes trurit tonë në sekondat e fundit para se të vdesim.

Studimi gjithashtu ngre pyetje në lidhje me pikën e vdekjes dhe nëse ajo ndodh kur zemra ndalon së rrahuri ose kur përfundon aktiviteti i trurit. Zemmar shpjegoi se do të duhej të kryheshin më shumë studime, duke shtuar se përfundime nuk mund të nxirren vetëm nga një.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit