Vjosa Osmani ja thotë Ramës dhe Vuçiçit në sy: JO ‘Ballkanit të Hapur’, Shqipëria të na ndihmojë për antarësimin

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 06.12.2022, 18:16

Vjosa Osmani ka mbajtur edhe njëherë qendrimin kundër të Kosovës për të qenë pjesë e ‘Ballkanit të Hapur’. Nga Samiti i Be, i mbajtur në Tiranë, presidentja e Kosovës përsëriti edhe njëherë në sy të Ramës dhe Vuçiçit se nuk do të pranojnë asnjë ftesë që është jo-europiane.

Osmani ka kërkuar që Rama të pajtohet me këtë vendim dhe të ndihmojë Kosovën të antarësohet në organizatat ndërkombëtare, si shteti më i ri në Rajon.

“Duhet të kuptojmë që dhe ndërmjet motrave, ndërmjet vëllezërve mund të ketë dallime dhe e tillë ka qenë vazhdimisht çështja e Open Balkan. Ne si Kosovë kemi vlerësuar gjatë dhe kemi vendosur që nuk është në interes të Kosovës të jetë në këtë iniciativë por të jemi në procesin e Berlinit nga i cili tashmë ka shumë rezultate. Puna ime si presidente, ka qenë që sidomos në politikën e jashtëme të ketë dakordësi sa i përket anëtarësimit në Kosovës në organizatat ndërkombëtare, qasjes ndaj shteteve që nuk na kanë njohur. Këtu kemi shumë nevojë për ndihmën e Shqipërisë” – tha Osmani.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit