Polici qëlloi me armë një 16-vjeçar, protestuesit i vënë flakën rrugëve të Greqisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.12.2022, 17:42

Mëngjesin e djeshëm një polic grek ka qëlluar me armë ndaj një 16-vjeçari rom i cili u largua nga një karburant pa paguar.

I mituri ndodhet në gjendje të rëndë në spital ndërkohë që polici ka deklaruar se ai ka qëlluar pasi i mituri i ka sulmuar.

Plagosja e të miturit ka ngjallë reagimin e ashpër të grekëve dhe komunitetit rom.

Pak para orës 10:30, miq dhe të afërm të 16-vjeçarit rom kanë sulmuar forcat e policisë me shkopinj, gurë dhe sende të tjera, ndërsa policia ka reaguar me përdorimin e kufizuar të gazit lotsjellës.

Romët kanë vënë zjarre në kazanët dhe kanë ngritur barrikada në rrugën jashtë gjykatës ndërsa e kanë quajtur policinë “vrasëse”.

Tension ka patur edhe në rrugën Pontou në perëndim të Selanikut, ku kanë ndodhur incidente të rënda mes grupeve rome dhe forcave të policisë.

Më konkretisht, rreth 100 romë të cilët u gjetën pranë godinës së zyrës së Metagogon në Selanik, ndezën zjarre në rrugën Pontou, ngritën barrikada, si dhe dogjën një sasi të madhe plastike. Shumë prej tyre ishin të armatosur dhe qëllonin nëpër rrugët e ngushta të zonës drejt policisë.

Ata i kanë vënë flakën edhe dy mjeteve ekskavator. Në vendngjarje janë gjetur forca të shumta policie, ndërkohë që është dhënë alarmi tek Shërbimi Zjarrfikës, i cili po dërgon forcat në vendngjarje. Oficerët e policisë janë kundërpërgjigjur me përdorimin e kimikateve dhe goditjeve me blic.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit