Vladimir Putin nënshkruan ligjin për zgjerimin e kufizimeve për ‘propagandën’ e komunitetit LGBTQ

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 05.12.2022, 20:48

Vladimir Putin ka nënshkruar një ligj që zgjeron ndjeshëm kufizimet për 'propagandën' e homoseksualëve.

Presidenti rus pritet të ndalojë aktivitetet dhe informacionet që konsiderohen të promovojnë të drejtat LGBT në vend.

Një ligj i vitit 2013 ndaloi atë që autoritetet konsiderojnë se po përhapin 'propagandë të marrëdhënieve seksuale jotradicionale' tek të miturit.

Ligji i ri e zgjeron atë ndalim për përhapjen e një informacioni të tillë te njerëzit e moshës 18 vjeç e lart.

Kjo nxjerr jashtë ligjit reklamat, mediat dhe burimet online, librat, filmat dhe prodhimet teatrore që mendohet se përmbajnë një 'propagandë' të tillë.

Ligji gjithashtu zgjeron kufizimet ekzistuese duke ndaluar përhapjen e informacionit në lidhje me tranzicionin gjinor tek të miturit dhe ndalon informacionin që konsiderohet si propagandë që promovon pedofilinë.

Shkeljet dënohen me gjoba dhe variojnë nga 1,300 £ deri në 52,000 £. Për disa shkelje, të huajt mund të përballen me 15 ditë paraburgim përpara dëbimit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit