Shqiptari që u kap brenda shtëpisë së barit në Angli: Jam bukëpjekës, u punësova për të larë borxhin

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 05.12.2022, 17:18

Drejtësia angleze ka dënuar me 14 muaj burg në Britani shqiptarin Pajton Pergjergji, 28 vjeç.

Ky i fundit u arrestua në shtëpinë në Cross Banks më 10 nëntor nga oficerët e policisë duke ekzekutuar një urdhër bastisje sipas ligjit për keqpërdorimin e drogës.

Prokurori Nicola Hoskins i tha gjykatës së Bradford Crown sot se ata përdorën një dash për t'u përplasur në pronë dhe e panë të pandehurin në sallë.

Pajton Përgjergji, 28 vjeç, me origjinë shqiptare, u arrestua në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley më 10 nëntor dhe është dënuar me 14 muaj burg.

Ishte një fermë e sofistikuar kanabisi me 138 bimë në faza të ndryshme të rritjes. Përgjergji u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit në daljen e tij të parë në gjykatën e magjistraturës.

Sipas avokatit, i riu ishte detyruar të punonte aty dhe se ferma ishte në vendi ku u transferua. Ai pagoi 20,000 £ për njerëzit në Belgjikë për ta sjellë në Mbretërinë e Bashkuar dhe iu tha të punonte në fermën e kanabisit për të shlyer borxhin.

Babai i kishte vdekur këtë vit dhe Përgjergji ishte bukëpjekës.

Ai shpresonte të fitonte para për t’i dhënë familjes së tij një jetë më të mirë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit