Ekspertët tregojnë se cilat shije të cigareve elektronike janë më të rrezikshme se të tjerat

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.12.2022, 23:19

Ekspertët kanë zbuluar se cilat shije të cigareve elektronike janë potencialisht më të rrezikshme se të tjerat.

Pavarësisht rritjes së përdorimit të cigareve elektronike, një studim ka përcaktuar se disa shije mund të jenë më të këqija se të tjerat. Një studim i kryer nga Departamenti i Mjekësisë Mjedisore në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Rochester ka vlerësuar efektet e shijeve të veçanta të konsumit të cigareve elektronike.

Konsumimi i cigareve elektronike është rritur shumë gjatë viteve të fundit, veçanërisht tek të rinjtë amerikanë, kryesisht për shkak të shijeve që tregtohen me emra tërheqës. Me konsumin e reduktuar të cigareve, cigaret elektronike reklamohen si një alternativë më e shëndetshme pasi aromatizuesit e përdorur në cigaret elektronike konsiderohen të sigurta për gëlltitje. Disa nga shijet e përdorura në lëngjet elektronike paraqesin një rrezik potencial për shëndetin për përdoruesit e tij.

Studimi përcakton se disa shije të lëngshme janë më të këqija se të tjerat. Këtu bëjnë pjesë shijet me kanellë, vanilje dhe mjaltë.

Sipas studiuesve aromatizuesit e përdorur në lëngjet elektronike mund të shkaktojnë një përgjigje inflamatore në monocite si dhe dëmtimin e indeve tek përdoruesit e cigareve elektronike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit