“Zanati po shuhet”/ Tornitori i Kombinatit: Kam dalë në pension dhe punoj akoma

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 03.12.2022, 18:47

Zanati i tornitorëve po shuhet. Në uzinën e Autotraktorëve në Kombinat, Sefer Shkambi është nga të paktët mekanik profesionistë që vijon të punoj. Ndonëse ai ka dalë në pension, në vendin e tij nuk ka ardhur një specialist i ri për t'a zëvendësuar. Seferi punon me pasion, por i vjen keq që ky zanat nuk po përkrahet as nga të rinjtë e as nga shteti.

"Vazhdoj të punoj. Unë e kam mbushur moshën e pensionit, por për mungesë specialistësh dhe nevoja të brendshme të ndërmarrjes, e kam shtyrë pensionin. Këtu duhet të vijë brezi i ri që të punojë por ata nuk i afrohen fare. Kjo është një kritikë që duhet t'a bëjë shteti jo neve. Emigrimi sjell më shumë të ardhura se këtu. Unë nuk shoh dritë në fund të tunelit, pasi dhe gjendja këtu është siç e shihni"- tha ai për MCN.

Shumë uzina u shkatërruan pas viteve 1990. Të tjera u lanë të degradoninu, duke shkuar drejt rrënimit. Një industri aq e madhe e ngritur me mundin e shqiptarëve në kohën e diktaturës nuk u mbajt në këmbë nga asnjë qeveri pas viteve 90′. Me këto ndërmarrje u abuzua duke i shitur për skrap apo duke i privatizuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit