“Shqiptarët të mos ekzistojnë”/ Serbët dalin të tërbuar në rrugët e Vjenës pas humbjes

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 03.12.2022, 11:55

Xherdan Shaqiri me golin e tij dhe Granit Xhaka me grintën dhe lidershipin, udhëhoqën mbrëmjen e djeshme Zvicrën drejt një fitoreje ndaj Serbisë, që i kualifikoi në fazën me eliminim direkt në grup.

Vetëm këta dy djem, kanë tërbuar mbrëmë një pjesë të madhe serbësh, që ruajnë ende me fanatizëm idetë shoviniste të Millosheviçit, megjithëse koha ecën dhe Kosova tashmë është shtet më vete, me të gjitha të drejtat.

Pas humbjes me shifrat 2-3 në një ndeshje plot tension e spektakël, një grup i madh serbësh kanë zbarkuar në rrugët e kryeqytetit të Austrisë, Vjenës, duke lëshuar kore kundër shqiptarëve dhe nxjerrë mllefin e asaj humbjeje, që dhemb më shumë se eliminimi nga Botërori.

Serbët shihen me flamuj e parulla në rrugë, teksa të gjithë së bashku thonë fraza të tilla si: “Vritini, therini, që shqiptarët të mos ekzistojnë”. Koha ka evoluar dhe shovinizmi serb vijon edhe sot, çka tregon prapambetjen dhe orientimin aspak perëndimor të një pjese të serbëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit