Kriza e çmimeve, qytetarët nuk i blejnë më perimet me kg por me kokrra

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 02.12.2022, 20:54

Qytetarët tashmë po kursejnë deri në atë pikë sa nuk po blejnë më perime me kilogramë. Vendosin të blejnë disa kokrra për të shtyrë vaktin. Pak nga të gjitha perimet për të bërë gjellë, e sa më pak shpenzime për fundin e ditës.

Është kjo gjendja e familjeve shqiptare, kryesisht e pensionistëve që nuk përballojnë dot muajin.

"Perimet i marrim me kokrra. Nuk përballohet, çdo muaj futem 100 mijë lekë borxh, plus ilaçet, tani sa mora ilaçe për stomakun. Marrim dy kokrra domate, dy kokrra speca, kështu i marim" thotë një pensioniste për Ora News.

Për të blerë mish apo peshk as që bëhet fjalë. Çmimet e këtyre produkteve janë bërë të papërballueshme, aq sa nuk sigurohet sasia e nevojshme e konsumit javor.

"Mishi 14 mijë lekë kg, a merret mishi? Fruta nuk fus në shtëpi, mish as bëhet llaf ta blej, nuk më del,” tha një tjetër.

Qeveria përveç një bonusi prej 3 mijë lekë për 3 muaj, nuk ofroi asnjë ndihmë reale për shqiptarët gjatë krizës. Prej muajit shtator asnjë para e çuar te xhepat e shqiptarëve, ndonëse fitimet nga TVSH-ja e rritur e çmimeve ka çuar më shumë buxhet në arkën e shtetit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit