Basti i veçantë në Brazil, kompania nxjerr koeficient nëse Xhaka dhe Shaqiri bëjnë sot shqiponjën

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 02.12.2022, 11:04

Sot është dita e fundit e ndeshjeve të fazës së grupeve, teksa për shqiptarët ndeshja më e shumëpritur është padyshim ajo mes Serbisë dhe Zvicrës, që pritet të përcaktojë fuqinë e dytë të grupit G.

Ndeshja luhet në 20:00 me orën tonë, teksa ky duel pritet me shumë endje për shkak se te helvetët luajnë tre shqiptarë të Kosovës, teksa Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka pritet të jenë në fushë sonte.

Për serbët është ende i freskët kujtimi i vitit 2018, kur Zvicra i eliminoi me dy gola të Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit, teksa dy shqiptarët bënin së bashku simbolin e shqiponjës që “tërbonte” gjithë mediat serbe.

Prej këtij precedenti kjo ndeshje merr një vëmendje të veçantë dhe buja ka shkuar deri në Brazilin e largët. Një kompani braziliane e basteve e quajtur “Kto Brasil”, ka shtuar një koeficient mbi mundësinë që Xhaka dhe Shaqiri të bëjnë simbolin e shqiponjës.

Koeficienti i nxjerrë nga kompania që Xhaka dhe Shaqiri të përsërisin gjestin e bërë në 2018-ën është 3.0. Gjithsesi, fillimisht duhet të shpresojmë në fitoren e Zvicrës, pasi përtej bukurisë dhe simbolikës, gjesti i dyshes shqiptare mbetet vetëm një detaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit