Mirlinda Karçanaj vazhdon “avazin e tenderave”, i jep Igli Gjelishtit 2 miliardë lekë për Regjistrin e Adresave

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 01.12.2022, 22:13

Vetëm pak kohë më parë hackerat iranianë arritën në mënyrë fare të thjeshtë që të fusnin në grackë punonjësit e departamentit IT të administratës publike. Sulmi nëpërmjet klikimit të një linku në email është aq i lashtë sa vetë krijimi i internetit.

Megjithatë duket se “specialistët” e IT me shumë mundësi kanë qenë militantë e aspak profesionistë. Gjoja u sajua një “show” ku 5 prej tyre u vendosën në kushtet e arrestit në shtëpi dhe me shumë mundësi gjithçka do përfundojë me aq e askush nga “peshqit e mëdhenj” nuk do të mbajë përgjegjësi.

Njëra prej tyre është edhe vetë drejtoresha e AKSHI-t, Mirlinda Karçanaj, e cila duke ditur që tashmë s’do t’i hyjë asgjë në këmbë nga paaftësia e saj kompjuterike, ka vazhduar përsëri me atë që di të bëjë më mirë.

E kemi fjalën natyrisht për tenderat e dyshimtë. I tillë është edhe ky që do t’ju paraqesim në vijim. Bëhet fjalë për procedurën me numër reference REF-44332-10-04-2022 dhe me objekt “Përmirësimi i Sistemit të Regjistrit Kombëtar të Adresave- për DPGJC”.

Fitues i tenderit, si në shumë tendera të tjerë, është shpallur Igli Gjelishti i kompanisë “Image & Communications Development” në partneritet me kompaninë tjetër “ATOM” në pronësi të Luan Bashës dhe Armand Agollit.

Fondi limit i këtij tenderi është 174,996,374 lekë të reja pa TVSH ose rreth 2.1 miliardë lekë me TVSH. Kompania fituese ofroi 164,000,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 2 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Kjo shifër është sa 93.7% e fondit limit duke ngritur dyshime se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar. Këtë e përforcon edhe fakti se njëra nga kompanitë pjesëmarrëse në tender, ofroi vlerë më të ulët e megjithatë nuk u mor në konsideratë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit