Kujdes me ndërtimet! Në terrenet me rrezikshmëri të lartë sizmike IGJEUM kërkon sensibilizim

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 01.12.2022, 14:09

55 vite më parë zona mes Librazhdit dhe Dibrës u trondit nga tërmeti më i fortë i regjistruar në Shqipëri në 100 vitet e fundit. Lëkundja 6.6 e shkallës rihter shkatërroi fshatra të tërë, ku 12 persona humbën jetën dhe 174 mbetën të plagosur.

Tre vite më parë, tërmeti me epiqendër në Durrës, i cili i mori jetën 51 personave dhe ku mbetën të plagosur dhjetëra të tjerë, nxorri edhe një herë në pah problematikën që haset në cilësinë e ndërtimeve që bëhen në vendin tonë.

Sot kur dhjetëra qytetarë jetojnë ende në çadra, pasi u janë prishur shtëpitë nga tërmeti, apo jetojnë me qira pasi pallatet ku ata jetonin më parë ende nuk janë rikonstruktuar, specialistët kërkojnë sensibilizim të komuniteteve lokale, sa i përket cilësisë së ndërtimeve që do të bëhen në të ardhmen.

“Duam të bëjmë një sensibilizim për opinionin dhe komunitetin lokal. Të tërheqim vëmendjen e opinionit sepse ne jemi të rrezikuar nga tërmetet dhe zona duhet të ketë një zhvillim urban shumë të studiuar, që të jetë afatgjatë”, tha Ismail Hoxha, nga Instituti i Gjeoshkencës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit