Çmimet e mishit janë ulur për 5%

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.12.2022, 13:46

Rreth dhjetëra kompani nga industria e mishin janë refuzuar për marrjen e rrymës së subvencionuar sepse kanë fotovoltaikë. Ata tashmë i kanë ulur çmimet e 50 produkteve, të mishit të freskët të derrit dhe të një pjese të asortimentit të pulës, por deri kur do të zgjasë lirimi, nuk e dinë. Presin që në afat sa më të shpejtë të mundur të tejkalohet problemi dhe t’i nënshkruajnë marrëveshjet për çmimin fiks të energjisë elektrike, për çka kanë marrë edhe premtim nga EVN.

Sipas Grupacionit për përpunimin e mishit dhe produkteve të mishit pranë Odës Ekonomike, çmimet janë ulur për pesë për qind, para së gjithash të mishit të freskët vendor të derrit, por, megjithatë, secila kompani individualisht vendos sa do t’i shesin produktet e tyre. Që të ulet, çmimi i produkteve të mishit menjëherë, për mbi 10 – 15 për qind, është e nevojshme lirimi nga doganat për import të mishit të ngrirë të derrit për përgatitje që ishte në fuqi katër vjet dhe përfundoi në qershor të vitit 2022 dhe shkaktoi shtrenjtim.

Grupacioni porositi se rregullat për marrjen e rrymës së subvencionuar duhet të publikohen dhe qartë të vlejnë për të gjitha subjektet juridike nga çdo degë adekuate.

“Që sot kemi ulur çmimet e produkteve të caktuara, duke i besuar Qeverisë se masat do të jenë efektive. Janë ulur rreth 50 produkte, një pjesë e mishit të derrit të freskët dhe një pjesë e asortimentit të pulës, por nuk e dimë se sa do të zgjasë kjo pasi disa kompani janë refuzuar dhe vënë në pozitë të pabarabartë. Prisnim që masa e energjisë elektrike të ishte e qartë dhe e gjithë puna të plotësohej me dorëzimin e dokumentacionit. Por dje dhe pardje disa prej kompanive janë refuzuar dhe nuk kemi asnjë shpjegim pse. E vetmja gjë që kanë të përbashkët janë fotovoltaikët”, theksoi kryetari i Grupacionit, Goce Trajçev.

Trajçev në konferencë për media në Odë theksoi se kompanitë janë të gatshme që tepricën e rrymës ta japin falas, që kjo të mos jetë pengesë që të marrin energji elektrike të subvencionuar.

“Të gjitha këto kompani kanë investuar në fotovoltaikë për nevojat e tyre që është diçka e shkëlqyeshme, por tani u tregua si mungesë dhe do t’i dekurajojë për një lloj të tillë të investimit në të ardhmen”, potencoi Trajçev, duke shtuar se kompanitë duhej t’i shihnin marrëveshjet, por marrëveshjet ende nuk i kanë marrë.

Nga Oda informojnë se dje pasdite kanë marrë kumtesë nga EVN në të cilën informohet se kompanitë të cilat kanë centrale fotovoltaike, kanë tepricë të rrymës dhe për ato marrëveshjet do të duhet të ripërpunohen që të rregullohet shitja e asaj tepricës.

“Bashkë me EMV dhe Ministrinë e Ekonomisë do të bëhet gjithçka për finalizimin e marrëveshjeve. Udhëzimi është që do të ndodhë sa më shpejt, ndoshta nesër, të hënën ose në janar. Këto janë teprica që kompanitë nuk mund t’i shfrytëzojnë askund dhe janë të gatshme ta tejkalojnë këtë problem”, tha Daniela Mihajlovska nga Oda.

Parregullsi, shtoi Mihajllovska, po zbulohen dhe po bëhen përpjekje për tejkalimin e tyre.

Industria e mishit edhe zyrtarisht e paralajmëroi fushatën “Vendore, cilësore, e lirë”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit