SPAK fle gjumë/ KLSH zbulon 1 mld € dëm ekonomik të institucioneve me taksat e shqiptarëve

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 30.11.2022, 20:08

Dëmi ekonomik që institucionet shqiptare i kanë shkaktuar buxhetit të shteti nga janari deri në shtator të këtij viti ka arritur shifrën rekord pre 1 miliard euro. Rreth 147 institucione të vendit kanë shpërdoruar paratë e taksapaguesve shqiptarë duke mos kryer punën e tyre siç duhet.

Dëmi ekonomik më i madh në të ardhura të munguara është sektori i tatim-taksave me 45 miliardë lekë. Më pas vjen sektori doganor me 846 milionë lekë, si dhe në fushën e shitje-blerjeve dhe dhënies me qira të pasurive shtetërore.

Sa i përketë fushës së shpenzimeve dëmi ekonomik më i madh është në sektorin e investimeve që shkon në vlerën e 454 milionë lekëve nga të cilat 33 milionë lekë në procedurë prokurimi dhe 420 milionë lekë gjatë zbatimit të kontratave dhe dorëzimit të punimeve.

Thënë ndryshe, tenderat, PPP-të dhe koncesionet vijojnë të marrin më shumë seç duhet nga taksat e shqiptarëve për disa punë që mund të kryheshin shumë herë më lirë.

Sipas KLSH, 10 institucione janë kapur me shkelje në procedurat e prokurimit, ndërsa 43 institucione kanë problem me zbatimin e punimeve, ku veçohet Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë me dëmin më të madh ekonomik.

Kur KLSH tregon ujkun, SPAK si duket po përhumbet ndaj gjurmve. Asnjë zyrtar i hetuar apo i proceduar për keqmenaxhimin e parave të shqiptarve. Gjumi letargjik i SPAK do të vijojë duke u marr me dosje e me shkreësa burokratike, ndërkohë që shqiptarët varfërohen nga vjedhja që institucionet bëjnë çdo ditë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit