Shkencëtarët japin shpresë: Kemi zbuluar ilaçin që trajton Alzheimerin!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 30.11.2022, 15:39

Një ilaç që ngadalëson Alzheimerin dhe redukton humbjen e kujtesës mund të jetë "fillimi i fundit" për këtë sëmundje shqetësuese, besojnë shkencëtarët.

Lecanemab është një ilaç që jepet çdo dy javë si një infuzion intravenoz dhe të dhënat e publikuara të mërkurën konfirmojnë se ai ngadalëson humbjen e kujtesës me 27 për qind te të sëmurët. Ekspertët shpresojnë se ilaçi, i prodhuar nga kompania farmaceutike Eisai me bazë në Tokio, e cila ka partneritet me firmën amerikane të bioteknologjisë Biogen, do të jetë në dispozicion në fund të vitit 2023.

Lecenamab nuk është një kurë, theksojnë ekspertët, por një trajtim me antitrupa që është zbuluar se ngadalëson sa më shpejt simptomat e përkeqësuara gjatë 18 muajve.

Prof Bart De Strooper, drejtor i Institutit të Kërkimit të Demencës në Mbretërinë e Bashkuar, tha seky test dëshmon se sëmundja e Alzheimerit mund të trajtohet.

"Unë pres me padurim të ardhmen, kur ne te trajtojmë këtë dhe sëmundje të tjera sëmundje të tjera të trurit me një serimedikamentesh të përshtatura për nevojat individuale të pacientëve tanë.” – shtoi ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit