Hajrullahi kandidat i vetëm për kryetar të Prokurorisë së Shkupit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 30.11.2022, 10:43

Kandidati Mustafa Hajrullahi ka mbetur në garë për kryetar të Prokurorisë së Lartë të Shkupit, pasi kandidati Burim Rustemi u tërhoq nga kandidatura pas prokurores Fatime Fetai, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai e arsyetoi vendimin e tij për “BIRN” me mendimin se gjasat për fitoren të tij ishin të vogla.

Hajrullahi është në krye të Prokurorisë së Shkupit që nga viti 2018. Rustemi dhe Fetai ishin pjesë e PSP-së.

Vitin e kaluar mediat shkruanin se Prokuroria e Lartë Publike e Shkupit, e cila drejtohej nga Hajrullahi, “ka kapur” rastin e PSP “Titanik 3” për mashtrim zgjedhor, në të cilin të akuzuarit janë nga radhët e BDI-së Ejup Ademi dhe Ismet Guri, në mënyrë që shkresat nuk ishin dërguar me kohë në Gjykatën e Apelit në Shkup që gjyqtarët të vendosin për rastin.

Për shkak të këtij rasti, partitë opozitare Aleanca për Shqiptarët dhe “E Majta” e akuzuan Hajrullahin si të afërt me zyrtarë të BDI-së.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit