Arsovska për transportuesit privat: Nuk negociojmë me njerëz që shantazhojnë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 29.11.2022, 20:50

“Nuk negociohet me njerëz që shantazhojnë dhe shajnë dhe që e bëjnë sepse e vërteta nuk është në anën e tyre. Nuk do të dorëzohemi para kërcënimeve dhe shantazheve”.

Këtë e tha kryetarja e Shkupit, Danela Arsovska, nëse do të ketë marrëveshje me transportuesit privatë që dhanë afat deri të premten, ose do të bllokojnë sërish qarkullimin në kryeqytet.

Ajo tha se MPB është përgjegjëse për rregullimin e trafikut dhe se ka prapavijë që dikush dëshiron të krijojë kaos.

“Sa larg do të arrijmë nëse të gjithë ata që kanë një automjet ose autobus dalin dhe bllokojnë. Të gjithë do të përballojnë të njëjtën gjë. Ky problem kërkon zgjidhje sistematike që duket se nuk i përshtatet askujt”, tha Arsovska në TV Thelma.

Ajo mohon akuzat e kompanive private se NTP u ka borxh 1 milion euro dhe pyeti se pse, nëse po, nuk është bërë paralajmërim para padisë.

Ai tha se NTP ka paguar rreth 156 milionë denarë për transportuesit privat – 111 milionë denarë “Sloboda prevoz” dhe 45 milionë denarë “Makespress” dhe se nga viti 2018 biletat nuk janë shitur në autobusë privatë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit