Familjet shqiptare po emigrojnë masivisht, 17.543 nxënës mungojnë në shkolla

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.11.2022, 16:52

Në vendin tonë ky vit i ri shkollor ka nisur me 17 543 nxënës më pak. Sipas shifrave zyrtare, në arsimin 9-vjeçar këtë vit mungojnë 11 146 fëmijë të moshës shkollore 6-15 vjeç, ndërkohë që në arsmimin e mesëm mungojnë plot 6400 gjimnazistë.

Por duke kujtuar faktin se çdo ditë drejt Mbretërisë së Bashkuar emigrojnë me gomone qindra shqiptarë, e mes tyre dhe shumë nxënës shifrat mendohet të jenë edhe më të larta. Sipas shifrave ende jo zyrtare këtë vit shkollor, janë regjistruar në arsimin parauniversitar rreth 346 mijë nxënës, ndërkohë që kjo shifër një vit më parë ishte rreth 363 mijë.

Ulja e numrit të nxënësve në arsimin parauniversitar është një trend që vazhdon prej vitesh pasi çdo vit shkollor ka ulje të regjistrimeve. Në vitin shkollor 2020-21, u regjistruan në arsimin parauniversitar 460.819 nxënës dhe fëmijë, duke shënuar një ulje prej 4,4 %, krahasuar me vitin shkollor 2019-20. Në vitin shkollor 2021-22, ulja e regjistrimeve krahasuar me një vit më parë ishte 2.5%. Duke shtuar edhe vitin shkollor 2022-2023, arrihet në përfundimin se brenda 3 viteve shkollore numri i nxënësve është ulur përafërsisht me 45 mijë.

Ndërkohë që nëse përmendim vitet 91′ vihet re një përgjysmim i numrit të nxënësve pasi asokohe kishte rreth 687 mijë nxënës të ulur në banka.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit