Vullkani më i madh aktiv në botë shpërthen në Hawaii për herë të parë në 38 vjet

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.11.2022, 14:37

Mauna Loa në Hawaii, vullkani më i madh aktiv në botë, ka shpërthyer për herë të parë në 38 vjet, duke shkaktuar një paralajmërim për rënien e hirit dhe tërmete të shumta në ishullin kryesor të Hawait. Shpërthimi filloi në kalderën e majës së Mauna Loa vonë të dielën në mbrëmje.

Aktualisht, Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së nuk beson se ka ndonjë rrezik të rënies së magmës, por ka paralajmërime për rënien e hirit.

Në këtë kohë, rrjedhat e llavës janë të përmbajtura brenda zonës së majës dhe nuk po kërcënojnë komunitetet e shpatit poshtë. Erërat mund të bartin gaz vullkanik dhe ndoshta hirin e imët në drejtim të erës. Banorët në rrezik nga rrjedhat e lavës Mauna Loa duhet të rishikojnë gatishmërinë dhe t'i referohen informacionit të Mbrojtjes Civile të Qarkut Hawai'i për udhëzime të mëtejshme. Bazuar në ngjarjet e kaluara, fazat e hershme të një shpërthimi Mauna Loa mund të jenë shumë dinamike dhe vendndodhja dhe përparimi i rrjedhave të lavës mund të ndryshojnë me shpejtësi. Nëse shpërthimi mbetet në Moku'āweoweo, rrjedhat e lavës ka shumë të ngjarë të kufizohen brenda mureve të kalderës.

Autoritetet po paralajmërojnë banorët me sëmundje të frymëmarrjes të qëndrojnë brenda.

Njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes duhet të qëndrojnë brenda për të shmangur thithjen e grimcave të hirit dhe kushdo jashtë duhet të mbulojë gojën dhe hundën me maskë ose leckë. Dëmtim i mundshëm për të mbjellat dhe kafshët. Dëmtime të vogla të pajisjeve dhe infrastrukturës.

Banorët u zgjuan në mes të natës në një qiell të ndritshëm portokalli. Shumë ndanë fotot dhe videot e tyre në Twitter pasi ishin në gjendje të shihnin magmën që digjej. Dhjetëra tërmete me magnitudë më shumë se 2.5 ballë goditën rajonin në dy orët e fundit ndërsa një prej tërmeteve ishte me magnitudë 4.2 ballë.

Mauna Loa është një nga pesë vullkanet që së bashku përbëjnë ishullin e madh të Havait, i cili është ishulli më jugor në arkipelagun Havai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit