Ndeshja Belgjikë-Marok kthen rrugët e Brukselit në arenë lufte, zjarre dhe përplasje mes tifozëve dhe policisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.11.2022, 19:01

Belgjika ka humbur me rezultatin 0-2 ndeshjen e sotme përballë Marokut.

Policia e Brukselit duhej të mbyllte pjesë të qendrës së qytetit, të përdorte topa uji dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat pas dhunës gjatë dhe pas fitores 2-0 të Marokut ndaj Belgjikës në Kupën e Botës.

Dhjetra rebelë u vunë zjarrin koshave dhe qëlluan makinat me tulla. Policia ndërhyri pasi një person pësoi lëndime në fytyrë, tha zëdhënësja e policisë së Brukselit, Ilse Van de Keere.

Kryetari i bashkisë së Brukselit, Philippe Close u bëri thirrje tifozëve të futbollit që të qëndrojnë larg qendrës së qytetit dhe tha se autoritetet po bëjnë çmos për të mbajtur rendin në rrugë. Edhe trafiku i metrosë dhe tramvajit është dashur të ndërpritet me urdhër të policisë.

Fitorja e Marokut ishte një tronditje e madhe për belgët në Kupën e Botës por ajo u festua me entuziazëm nga tifozët me rrënjë emigrante marokene në shumë qytete belge.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit