Rruga Thumanë-Kashar/ Banorët sërish në protestë: Qeveria po favorizon biznesmenët e saj

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 27.11.2022, 15:56

Banorët e Berxullit prej më shumë se 2 muaj janë duke protestuar për segemntin e rrugës Thumanë-Kashar. Ky segment i është dhënë oligarkut Bashkim Ulaj dhe sipas të dhënave rrugës do t’i vihet tra. Banorët thonë se me projektin aktual firma e ndërtimit po kryen punime pa leje ndërtimi. Rruga prek tokat e tyre bujqësore, për të cilat thonë se nuk janë kompesuar.

“Të na japë përgjigje urgjent përse u devijua projekti. Kemi përgjigje se Gener 2 nuk ka apliku për leje ndërtimi. Po si po punon ajo? Kanë mbetur vetëm punimet këtu në Bërxullë se e kemi ndërpre që ditën e parë”, tha një prej qytetarëve.

“Kjo është vjedhje që po na bën qeveria, vjedhje që po na bën firma e ndërtimit”, tha një tjetër qytetar.

“Jemi çliru nga gjermanët, por po sundohemi nga shqiptarët nga tradhtarët”, tha protestuesi.

Për protestën e banorëve asnjë nga opozita nuk ka dalë në mbrojtje të pronave të tyre. Dyshohet se biznesmeni Ulaj i ka në rregull marrdhëniet edhe me opozitën edhe me qeverinë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit