OBRM-PDUKM: Maqedonia në top 10 vendet e inflacionit të ushqimit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.11.2022, 13:14

“Për shkak të qeverisë LSDM dhe BDI, Maqedonia po përballet me një fatkeqësi ekonomike dhe varfërim drastik të popullit. Këtë e tregon edhe raporti i ri i Bankës Botërore, sipas të cilit Maqedonia është në dhjetë vendet e para në botë që kanë inflacionin real më të lartë në ushqim”, deklaruan nga OBRM-PDUKM.

“Kjo normë është llogaritur si inflacion i çmimeve të ushqimeve, minus inflacioni i përgjithshëm dhe rezultatet janë shkatërruese.” Ndër vendet evropiane, vetëm Hungaria është përpara nesh dhe ne ndajmë pozicionin me Turqinë. Nuk ka vende të tjera evropiane, por të gjitha të tjerat janë nga Afrika.

Parametra katastrofikë janë matur edhe nga Enti Shtetëror i Statistikave në muajin tetor, sipas të cilit çmimet e ushqimeve në muajin tetor janë më të larta për 32,4%. Por nëse kemi parasysh rritjen e çmimit të ushqimeve bazë me mbi 50%, atëherë varfërimi i njerëzve është shumë më i madh. Populli do të vuajë për bukë, e Kovaçevskit nuk i bie syri.

Qeveria e Kovaçevskit nuk bëri asgjë për ta parandaluar këtë. Përkundrazi, ata shpenzojnë kohën e tyre në tenderë dhe pasurime personale, ndërkohë që njerëzit po përballen me norma inflacioni rekord që janë ndër më të lartat në Evropë dhe në botë. Çmimet po tërbohen, borxhi po rritet me shpejtësi, kriza energjetike po bëhet më e madhe dhe Maqedonia me Kovaçevskin si rregull gjithmonë ka parametrat më të këqij në krahasim me vendet e tjera.

Kjo qeveri e paaftë dhe kriminale duhet të shkojë. Populli po e paguan shumë shtrenjtë papërgjegjshmërinë e tij”, thuhet në komunikatën e OBRM-PDUKM-së.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit