‘GasWorld’:c s’ka objekte hidro me pompa, mungojnë format efektive të ruajtjes së energjisë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 26.11.2022, 09:36

NatyralGasworld ka shkruar për vendin tonë ku thekson se s'ka objekte hidro me pompa dhe se mungojnë format efektive të ruajtjes së energjisë.

"Varësia e Shqipërisë nga energjia hidrike siguron energji të ulët të karbonit, por është gjithashtu burimi i pasigurisë së sistemit, duke kërkuar importe të konsiderueshme të energjisë të prodhuara kryesisht nga djegia e linjitit", shkruan 'GasWorld'.

Në artikull shkruhet se një kombinim simbiotik i gazit/LNG dhe burimeve të rinovueshme premton të shtojë stabilitetin dhe sigurinë energjetike si për Shqipërinë ashtu edhe për rajonin më të gjerë.

Një pjesë nga shkrimi:

Shqipëria do të bëhet një hyrje e re në tregun e LNG vitin e ardhshëm. Aktualisht, sistemi elektrik i vendit dominohet nga hidrocentralet, të cilat përbëjnë rreth 94% të prodhimit nga 2289 Më kapacitet. Pjesa e mbetur plotësohet nga djegia e naftës së papërpunuar. Hidrosistemi i vendit nuk ka objekte hidro me pompa; prandaj i mungon çdo formë efektive e ruajtjes së energjisë.

Ndryshimet në reshjet dhe rrjedhimisht gjenerimi i disponueshëm hidro do të thotë se vendi është shumë i varur nga importet e energjisë. Shqetësimi se më pak reshje dhe temperatura më të larta në të ardhmen do të rrisin këtë ndryshueshmëri dhe do të zvogëlojnë kontributin e përgjithshëm të energjisë hidrike në sistemin elektrik të vendit, kanë nxitur një strategji të dyfishtë të rifutjes së gazit dhe ndërtimit të kapaciteteve të energjisë së rinovueshme.

Pastrimi i sistemit energjetik, mbështetja e sistemit elektroenergjetik në hidrocentrale do të thotë që, nominalisht, ka karbon shumë të ulët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit