VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje në pranverë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.11.2022, 18:51

Zgjedhje të parakohshme parlamentare në pranverë të vitit të ardhshëm dhe pranim i kërkesave të VMRO-DPMNE-së për rimëkëmbje ekonomike, janë dy nga kërkesat e partisë opozitare nga mbledhja e Komitetit qendror. Megjithatë përsëri, ata nuk kanë strategji më rigoroze për ta detyruar pushtetin të pranojë kërkesat e tyre.

“Nëse ka pak racio në këtë qeveri dhe nëse ajo mirë i ndjek të gjitha deklaratat e VMRO-DPMNE-së gjatë viteve të shkuara do ta shohë se të gjitha propozimet e VMRO-DPMNE-së janë të mira për përparimin e vendit. Ata mund të ikin sa të duan nga realiteti por për fat të keq realiteti në vend është i vështirë. Kështu që ta shohim përgjigjen e tyre kurse VMRO-DPMNE-ja sigurisht do të vazhdojë të ndjekë rrugën e saj për të arritur qëllimin e saj dhe kjo është si të arrijmë sa më shpejt tek zgjedhjet e parakohshme për jetë dhe ekonomi më të mirë”, deklaroi Vllado Misajllovski, VMRO-DPMNE.

Vuçiq habit me vendimin e fundit, shkak ngjarjet me Kosovën – Gazeta Expre… VMRO-DPMNE-ja shprehu mbështetje për grupin e tyre parlamentar, që të mos votojë ndryshimet kushtetuese. E nga masat ekonomike, kjo parti kërkon të përfshihen në buxhetin e vitit të ardhshëm: shtyrje e tatimit progresiv i cili duhet të fillojë nga janari, pengimi i rritjes së çmimit të rrymës, fundjavë pa TVSH, mbështetje për kompanitë vendase përmes uljes së akcizës së naftës, etj.

Zgjedhjet e parakohshme janë të papranueshme për partitë politike në pushtet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit