Vazhdojnë përplasjet mes Komunës së Tetovës dhe OJQ “Space”

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.11.2022, 15:34

Përplasen sërish Organizata joqeveritare “SPACE” dhe Komuna e Tetovës. Anëtarët e shoqatës “Space”, janë ankuar sot se përfaqësues të Komunës ua kanë ndërruar bravën e derës hyrëse. Deri tek ndërrimi i bravës ka ardhur pasi paraprakisht punonjës të komunës kishin kërkuar çelësin e godinës për të zhvilluar një aktivitet kulturor.

“Sot në mëngjes, vullnetarët u përballën me një tjetër akt tipik vandal dhe të dhunshëm, ku ashtu si kemi dyshuar është ndërruar brava e hyrjes. Ne menjëherë kemi informuar policinë për këtë rast ndërsa nga grupacioni që prezantohen si administratorë komunal kërkojnë të largojmë pajisjet, gjë që ne kurrsesi nuk e pranojmë. Ne kërkojmë që ky grup të lëshojë menjëherë hapësirën për të lënë te rinjtë të vazhdojnë me organizimet e planifikuara, ndërsa organet legale sa më parë të zbardhin rastin delikuent të hyrjes pa leje dhe ndërrimit të bravës”, deklaroi Nita Sejdiu, Organizata “SPACE”.

Të pyetur në komunën e Tetovës, janë shprehur se organizata në fjalë ka memorandum për mbajtje të aktiviteteve në këto hapësira ashtu sikurse të gjitha shoqatat. Nga Kouna shtojnë se Organizata “Space” në rast të nevojës për shfrytëzimin e hapësirave të drejtohen me kërkesë në komunën e Tetovës.

“Memorandumi i bashkëpunimit mes asaj shoqate dhe komunës, është konkretisht vetëm për aktivitete dhe projekte të ndryshme. Dhe çdo shoqatë bëj thirrje si udhëheqës i sektorit për veprimtari publike që çdo shoqatë rinore kulturore apo të sferës së arsimit, të drejtohen tek komuna me kërkesë dhe komuna do i konsideroj të gjitha shoqata dhe ata që kanë aktivitete, nga ana e Komunës së Tetovës do iu mundësohet t’i realizojnë ato aktivitete”, tha Nazmi Dauti, Sektori për veprimtari publike i komunës së Tetovës.

Kreu i komunës së Tetovës, shoqatës “Space” ia mori të drejtën mbi shfrytëzimin e objektit të ish Radio Tetovës, sepse sipas kreut të komunës, nuk ka kontratë për shfrytëzimin e këtij objekti, dhe i njëjti objekt duhet të shfrytëzohet nga gjitha shoqatat apo organizatat kulturore të Tetovës që kanë projekte për të realizuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit