Pamjet e papranueshme, flamuri serb në hartën e Kosovës shpaloset në dhomat e zhveshjes

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 25.11.2022, 11:59

Në rrjetet sociale është publikuar një pamje aspak e pranueshme në dhomat e zhveshjes së kombëtares serbe, para ndeshjes së djeshme ndaj Brazilit në Botërorin e Katarit, ku u shpërfytyrua nga të gjitha anët, veçanërisht në pjesën e dytë dhe u mund 2-0 nga 5 herë kampionët e globit.

Një flamur serb me formën e hartës së Kosovës dhe mbishkrimin “ne nuk dorëzohemi” është varur mbi fanellat e dy prej futbollistëve të përfaqësueses serbe. Ky veprim është i papranueshëm, në një kohë kur shiriti i kapitenit me ngjyrat e LGBTI nuk lejohet nga qeveria botërore e futbollit.

Shfaqja e atij flamuri vjen pas tensionit të madh në veri të Kosovës, i shkaktuar për shkak të reciprocitetit me targat dhe para ndeshjes që pas disa ditësh Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës do të luajë ndaj Serbisë. Kujtojmë që Federata helvete ia ndalon gjestin e shqiponjës dy shqiptarëve.

Mbetet të shihet nëse FIFA do të marrë ndonjë masë ndëshkuese ndaj kombëtares serbe, pasi shpalosja e atij flamuri në dhomën e zhveshjes së skuadrës përbën një provokim të pastër politik dhe nacionalist, në një kohë kur Kosova është vend i pavaruar dhe ka flamurin dhe simbolet e veta.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit