Mbyllet aeroporti i Berlinit, aktivistët hynë në pistë dhe ngjiten me atak në tokë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2022, 23:30

Aeroporti "Brandenburg" i Berlinit ka mbyllur pistat e ngritjes dhe uljes për shkak të aksesit të paautorizuar të disa personave që u ngjitën me atak në pistë.

Një aktiviste ulet duke qeshur në pistë - dora e saj e djathtë është ngjitur me shirit

Aktivistët nga grupi mjedisor i Gjeneratës së Fundit kërkuan ndalimin e udhëtimeve me avion dhe qeverisë që të ndalojë së subvencionuari atë. Policia e Berlinit tha:

Në një zonë aeroporti që nuk është e hapur për publikun, disa njerëz që kishin fituar akses të paautorizuar janë ngjitur me atak aty.

Vrima në gardh - këtu kaosi kulmor fitoi hyrjen në pistë

Pamjet e marra nga Bild treguan aktivistët e klimës duke prerë gardhet me tela për të hyrë në pistë përpara mbylljes së aeroportit. Një zëdhënës i aeroportit tha se policia kishte arrestuar aktivistët, por pistat u mbyllën në mënyrë që stafi të kontrollonte dhe të përjashtonte praninë e njerëzve të tjerë.

Berlin’s Brandenburg Airport closed after climate protesters from the Last Generation environmentalist group ‘glued themselves to tarmac’. A climate activist is pictured cutting a fence at the airport during a protest, posted by the Last Generation activist group

Disa nga fluturimet e devijuara u ulën në Lajpcig, Hanover dhe Dresden. Mbyllja e aeroportit erdhi në të njëjtën kohë me protesta të njëkohshme nëpër qytetet gjermane.

Bild raportoi se aeroportet në Dresden u mbingarkuan pasi u ulën disa fluturime të devijuara dhe nuk kishte punonjës të mjaftueshëm për të përballuar fluksin.

Flugbetrieb zwischenzeitlich eingestellt: Klima-Kleber legen BER lahm | Regional | BILD.de

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit