Belgjika vendi i parë në BE që miraton javën me 4 ditë punë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.11.2022, 23:00

Belgjika është vendi i parë i Bashkimit Europian që do të zbatojë një rregullore të re e cila u mundëson punonjësve të punojnë katër ditë në javë.

Rregullorja u miratua pasi partitë që formojnë qeverinë e koalicionit arritën një marrëveshje për reformën në jetën e punës në qershor.

Sipas marrëveshjes, punonjësit do të jenë në gjendje të kërkojnë nga punëdhënësi i tyre mundësinë për të punuar për katër ditë në javë. Nëse punëmarrësi dëshiron dhe bën një marrëveshje me punëdhënësin, ai do të jetë në gjendje të përfundojë periudhën javore të punës 38-orëshe në katër ditë në vend të pesë.

Ata që mund të përfitojnë nga kjo mundësi do të mund të marrin tre ditë pushim të fundjavës ose të përdorin pushimin e tyre njëditor shtesë gjatë javës.

Disa organizata joqeveritare e kanë kritikuar praktikën, duke tërhequr vëmendjen për pengesat e përqendrimit të ngarkesës në katër ditë.

Ekspertët argumentojnë gjithashtu se punonjësit mund të kalojnë një kohë të gjatë jashtë shtëpisë së tyre së bashku me kohën e kaluar në rrugën e tyre në shtëpi pas orëve të gjata të punës, gjë që mund të ketë efekte negative.

Me këtë lëvizje, Belgjika është bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian dhe i treti në botë pas Islandës dhe Zelandës së Re që prezanton zyrtarisht një javë pune katër-ditore si një opsion për punëtorët e saj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit