Gazetaren e grabisin në Katar/ Policia: Vendos! Hajdutin do ta dënojmë me 5 vite burg apo ta deportojmë?!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 22.11.2022, 08:59

Kupa e Botës FIFA 2022 në vendin pritës Katar është shënjuar deri më tani me disa polemika jashtë fushës. Janë ngritur edhe pyetje për sigurinë në Katar, pavarësisht se vendi ka rregulla të forta kundër krimit.

Disa ditë pasi një gazetar danez u kërcënua nga autoritetet e Katarit gjatë raportimit Live, një reportere argjentinase u grabit në mënyrë tronditëse teksa ishte në transmetim në Doha. Ngjarja ka ndodhur pas përfundimit të ceremonisë së hapjes së Kupës së Botës.

Gazetarja argjentinase Dominique Metzger po raportonte drejtpërdrejt nga zona Corniche në Doha kur dikush i vodhi çantën e dorës. Thuhet se çanta e saj kishte brenda një shumë parash dhe disa dokumente të gazetares. Menjëherë pas grabitjes, Metzger e çoi çështjen me policinë e Katarit dhe iu ofrua një zgjedhje tejet e habitshme.

Kur Metzger shkoi për të raportuar incidentin në polici, u pyet se me çfarë lloj dënimi do të donte të përballej grabitës kur ai të kapej. Ajo u pyet nëse duhet të zgjidhte nëse burri të deportohej ose të dënohej me 5 vite burg. Gazetarja argjentinase u përgjigj duke thënë se ajo donte vetëm sendet e vjedhura t’i ktheheshin të sigurta.

"Shkova në komisariat dhe aty filluan dallimet kulturore. Policja më tha: 'Ne kemi kamera të teknologjisë së lartë kudo dhe do ta gjejmë hajdutin me zbulimin e fytyrës”, tha gazetarja argjentinase.

"Çfarë drejtësie do, çfarë dënimi do t'i japim, doni që të dënohet me pesë vjet burg, doni të dëbohet?",-shtoi ajo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit