Shkencëtarët janë të shokuar, zbulojnë krijesa të reja në planetin tonë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.11.2022, 23:12

Një anije shkencëtarësh sapo është kthyer nga eksplorimi i ujërave të paeksploruara të Oqeanit Indian. Ata kanë zbuluar një mori kafshësh ujore të zbukuruara me drita vezulluese, me lëkurë të çuditshme dhe dhëmbë të mprehtë.

Ekipi i biologëve ishte i pari që studioi ujërat rreth ishujve Cocos (Keeling), një territor australian më shumë se 600 milje larg brigjeve të Sumatrës.

Pak ekspedita kërkimore arrijnë në Oqeanin Indian, kryesisht sepse është shumë i largët. Ekipit iu deshën gjashtë ditë për të arritur në ishujt Cocos (Keeling) nga Darvini, në Territorin Verior të Australisë, me anijen kërkimore Investigator, të operuar nga agjencia kombëtare e shkencës e Australisë, CSIRO.

Midis shumëllojshmërisë së madhe të kafshëve ujore që gjetën, ata zbuluan edhe lakuriq të detit të thellë.

Qeveria australiane ka shpallur në mars 2022 dy parqe gjigante nënujore në territoret e vendit në Oqeanin Indian, ku pritet të kryhen ekspedita të tjera edhe në muajt në vazhdim. Ekspeditat do të shërbejnë për të siguruar të dhëna që do të ndihmojnë në administrimin e këtyre zonave në të ardhmen. Kreu i divizionit të parqeve australiane, Jason Mundy, tha se udhëtimi është i rëndësishëm për të mësuar më shumë mbi habitatin unik ku këto specie jetojnë, në thellësinë e oqeaneve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit