Sulm me raketa në Turqi/ Njëra bie në oborrin e shkollës, tre të vdekur dhe disa të plagosur

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 21.11.2022, 13:13

Një sulm me raketa është regjistruar në lagjen Karkamış të Gaziantepit, në Turqi.

Sulmi është kryer nga terroristët e PKK/YPG në rajonin Ayn Al Arab të Sirisë.

5 predha raketash e lëshuara nga terroristët goditën vendbanimet.

Njëra nga raketat mësohet se u rrëzua në oborrin e shkollës.

Sulmi la pas 2 persona të pajetë dhe u plagosën 6 persona, 2 në gjendje të rëndë.

Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu bëri një deklaratë në lidhje me sulmin të kryer në lagjen Karkamış të Gaziantepit.

“Ka pasur disa që kanë goditur vendbanimet. Kemi pasur 6 të plagosur, janë transferuar në spital. Fatkeqësisht, në kuadrin e informacioneve të para që morëm. Humbën jetën 3 qytetarë tanë, 1 prej tyre fëmijë, 1 mësues. “Kemi një humbje të tillë si pasojë e mortajës që ka goditur vendbanimin dhe lagjen, Zoti na mëshiroftë, kemi plagosur njerëz tani. Ata po trajtohen edhe në spitale. Pas operacionit që u krye dje dhe organizata terroriste pësoi humbje të mëdha.sulmeve kundër kësaj do të përgjigjemi në mënyrën më të fortë të mundshme. Në këtë drejtim do të ndërmerren të gjithë hapat e nevojshëm”, tha ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit