9 kg heroinë dhe 33 mijë €/ Arrestohet çifti i shqiptarëve në Itali, në makinë kishin edhe djalin 10 muajsh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.11.2022, 21:58

Një shtetas shqiptar dhe bashkëshortja e tij janë arrestuar nga policia italiane pasi në makinën dhe shtëpinë e tyre është gjetur heroinë dhe mijëra euro.

Policia e Padovës thotë se në makinën e shqiptarëve ka gjetur 3 kg heroinë dhe 33 mijë euro cash, të ardhura të mundshme nga aktiviteti i paligjshëm i shitjes së drogës.

Shqiptarët po udhëtonin me makinën e tyre “Volkswagen Polo” bashkē me djalin e tyre 10 muajsh kur u ndaluan nga policia. Gjatë kontrolleve të para të ndodhura pasditen e djeshme të 17 nëntorit, drejtuesi i mjetit është shfaqur menjëherë mjaft nervoz. Ai ka raportuar në polici se ndodhej në Padova për të vizituar një të afërm dhe se në fakt jetonte me familjen në Bolonjë. Gjatë kontrollit të Polo-s, policia gjeti 3 pako me heroinë të mbështjellë me çorape me peshë rreth një kilogram e gjysmë dhe para të gatshme për mbi 33 mijë euro.

Pas kësaj policia ushtroi kontrolle edhe në shtëpinë e shqiptarit dhe aty gjeti 7 kilogramë e gjysmë të së njëjtës lëndë të ndara në blloqe njësoj si atë në makinë dhe disa materiale të tjera të dobishme për formimin dhe paketimin e blloqeve të drogës. Kanë dalë gjithashtu 20 kilogramë lëndë prerëse.

29-vjeçari shqiptar dhe bashkëshortja e tij 28-vjeçare shqiptare akuzohen për posedim dhe trafikim lëndësh narkotike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit