Shefi miliarder Elon Musk: Do punoni me orë të zgjatura! Boshatisen zyrat e Twitter, punonjësit dorëhiqen masivisht

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 18.11.2022, 10:03

Qindra punonjës të Twitter kanë dhënë dorëheqjen pas deklaratës së Elon Musk që të punojnë me orare të zgjatura jashtë atij zyrtar të punës.

Punonjësit kishin kohë deri në orën 14:00 të së enjtes për të zgjedhur "po" ose “jo” në një formular të Google për pyetjen nëse dëshironin të qëndronin në Twitter, sipas raporteve nga The Verge dhe New York Times.

Punonjësit filluan të postojnë mesazhe lamtumire për atë që është përshkruar si një ortek emoji përshëndetjesh “salute”, njësoj si ai i inxhinierit të Twitter të cilin Musk e pushoi publikisht.

Punonjësve iu tha më parë se mund të zgjidhin të përfshiheshin në krijimin e platformës Twitter 2.0 ose të shkëputeshin nga kompania.

Twitter ka mbyllur të gjitha zyrat. Sipas raportimeve, Musk dhe ekipi i tij drejtues janë "të tmerruar" se punonjësit do të përpiqen të sabotojnë kompaninë dhe ata ende po përpiqen të gjejnë se për cilët punonjës duhet të ndërpresin aksesin.

Zyrat do të rihapen më 21 nëntor.

Twitter është përfshirë nga largimet dhe pushimet nga puna që kur Musk bleu kompaninë më pak se një muaj më parë.

Kjo ka përkuar me një paraqitje katastrofike për strategjinë e re të abonimit të verifikimit në Twitter, e cila është përditësuar dhe ndryshuar disa herë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit