Jetonin në resorte luksoze, goditet grupi kriminal shqiptar në Spanjë: Prodhonin dhe transportonin kanabis në Evropën Veriore

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.11.2022, 19:54

Një organizatë kriminale me origjinë shqiptare që vepronte nga Costa Tropical e Granadës dhe nga Malaga është çmontuar nga Policia spanjolle. Banda shqiptare merrej me kultivimin, transformimin dhe dërgimin e sasive të mëdha të marijuanës në Evropën veriore. Nga pesë personat e arrestuar, katër janë futur në burg dhe akuzohen për trafikimin e lëndëve narkotike, anëtarësimin në organizata kriminale dhe vjedhjes së energjisë elektrike.

Hetimet nisën pasi policia mori informacione në lidhje me ekzistencën e një plantacioni marijuane që kultivohej brenda një magazine industriale të një qyteti të vogël në bregdetin e Granadës. Pasi përfunduan hetimet e policisë, në fund të muajit maj u zbulua objekti i sipërpërmendur , i cili përbëhej nga dhoma të dedikuara për zhvillimin dhe lulëzimin e bimëve të marijuanës dhe nga dhoma të destinuara për mbirjen e bimëve të përmendura. Gjatë këtij kontrolli, policia arrestoi pronarin e anijes dhe sekuestroi mbi 450 bimë marihuanë në gjendje të avancuar zhvillimi.

Në vijim të hetimeve, në fillim të këtij muaji nëntor, agjentët çmontuan një plantacion të dytë të përbërë nga tre dhoma që i përkisnin një apartamenti të vendosur në një qytet të vogël në bregdetin e Granadës, ku u zbuluan 130 bimë të tjera marijuanë dhe u arrestua një burrë me kombësi shqiptare. Hetimi i përqendruar në disa banesa në qytetin e Mijas-Costa të Malagës, përfundoi me arrestimin e tre burrave të tjerë me origjinë shqiptare, të gjithë anëtarë të organizatës kriminale të hetuar.

Shqiptarët merreshin me gjithçka vetë, nga gjetja e ambienteve me qira(ferma, toka, banesa) për kultivimin e kanabisit deri te zhvillimi i plantacioneve të marijuanës në këto në një shkallë të gjerë, deri te transformimi, ruajtja dhe dërgimi në veri të Evropës i marijuanës së përpunuar. Shqiptarët e bandës kriminale jetonin në resorte luksoze në qytetin turistik të Mijas-Costa. Për të vështirësuar gjetjen e tyre nga punonjësit e policisë, shqiptarët përdornin automjete të marra me qira me dokumentacion të falsifikuar.

Të arrestuarit janë një shtetas spanjoll 27-vjeçar pa precedentë policie, së bashku me katër burra të tjerë me origjinë shqiptare nga 25 deri në 51 vjeç.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit