Shqiptarët festojnë Pavarësinë e Shqipërisë jashtë vendit, Turqia destinacion i preferuar

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.11.2022, 19:25

Edhe pse 28-29 Nëntori janë festa kombëtare në Shqipëri, shqiptarët preferojnë të festojnë e të pushojnë jashtë vendit.

Sipas të dhënave nga INSTAT numri i shqiptarëve që udhëtojnë jashtë vendit në muajin nëntor sa vjen e rritet çdo vit e më shumë. Në vitin 2020, plot 208.183 shtetas shqiptarë udhëtuan jashtë vendit në nëntor ndërsa në vitin 2021 shifra ishte 313.058.

Përfaqësuesit e agjensive turistike shprehen se Turqia është destinacioni i preferuar i shqiptarëve për festën e Pavarësisë dhe Çlirimit.

Këtë vit ka pasur goxha kërkesa, gjithmonë kërkesat kanë qenë për jashtë Shqipërie. Stambolli mbetet gjithmonë numri një si në verë edhe në dimër. Kemi pasur kërkesa për Italinë shumë, Mali i Zi, Dubai dhe Abudabi.

Turet kulturore janë më të kërkuarit, por ka dallime mes moshave për vendet, pasi të rinjtë preferojnë destinacione të largëta si Dubai, ndërsa të moshuarit kanë preferenca krejt të tjera.

Çmimet fillojnë nga 80 euro, deri në 600-700 euro për destinacionet e largëta. Për turet që kemi me autobuës, që janë afër rajonit, kërkesa më e madhe është për moshën e tretë.

Ndërkohë që shqiptarët e Kosovës vazhdojnë të jenë besnik të festimit të festave të Nëntorit në Shqipëri. Sipas të dhënave nga INSTAT, në vitin 2020 në nëntor kanë hyrë 69.942 shtetas nga Kosova ndërsa në vitin 2021 ishin 90.896.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit