Mediat në Angli: Emigrimi shqiptar dhe eksodi nga një “shtet i dështuar”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.11.2022, 17:15

Më shumë se 12 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar vetëm gjatë këtë viti. Numri i shqiptarëve sa vjen e rritet dhe për qeverinë, popullin dhe mediat britanike ky është një problem.

"TheWeek" një media britanike i ka kushtuar një artikull të veçantë "eskodit" të shqiptarëve, numrit total të të mbërriturve në Britani, kushteve të jetesës në Shqipëri, politikave të qeverive dhe faktit se si mund të parandalohet diçka e tillë. Në artikullin e mëposhtëm përmendet fakti se nga Shqipëria po largohet edhe klasa profesionale dhe truri i shoqërisë shqiptare.

Pjesë nga artikulli:

Në një kënd lojërash shkolle prej betoni në Kukës rajoni më i varfër i Shqipërisë një grup adoleshentësh qëndrojnë përreth, duke luajtur volejboll. Këta janë ata që kanë mbetur pas. Dhjetëra shokë të klasës e kanë lënë tashmë shkollën, jo për të shkuar në kolegj apo për të filluar punën në fabrikën lokale, por për të udhëtuar me autobus ose avion për në Francë, dhe prej andej përtej Kanalit për në Angli. Drejtoresha e shkollës, Vjollca Gashi, e përshkruan atë si një epidemi: ajo kishte 1500 nxënës; tani janë vetëm 1050. Zakonisht, studentët largohen gjatë vitit të fundit, por disa janë deri në 15 vjeç.

Ata po ndjekin miqtë e tyre në Angli sapo njohin dikë atje, ata duan të ikin menjëherë.

Në qytetet anembanë këtij rajoni verior dhe më gjerë, të rinjtë shqiptarë po inkurajohen nga përvojat e miqve dhe të afërmve dhe nga rryma e videove joshëse të postuara nga kontrabandistët e njerëzve në TikTok të largohen nga vendi i tyre, në kërkim të një jete më të mirë në Britani. Padyshim që numri i shqiptarëve që kalojnë Kanalin është në rritje. 12,000 nga afro 40,000 njerëz që kanë arritur në Britani me gomone këtë vit janë shqiptarë, nga 50 që ishin në 2020.

Kushtet e këqija të punës dhe të jetesës

Kushtet e punës janë të këqija; standardet e jetesës janë të ulëta. Kushtet ekonomike janë një faktor shtytës, tha Melanie McDonagh në The Spectator. Shumë shqiptarë mendojnë se po jetojnë në një “shtet të dështuar: mungesën e shtetit të së drejtës, ndjenjën se vendi po drejtohet nga një qeveri e korruptuar për përfitimin e vet, pashpresa për perspektivat për ndryshim”. Si rezultat, nuk janë vetëm të varfërit ata që emigrojnë. Po dalin edhe klasat profesionale. Mijëra mjekë janë larguar nga Shqipëria në dekadën e fundit. Pjesërisht si rezultat i kësaj ikjeje truri, Shqipëria (2.8 milionë banorë) kishte vetëm 12 mjekë për 10,000 njerëz në 2016 shkalla më e ulët në Evropë. Në të kundërt, Serbia kishte 31.

Çështje e fuqishme politike

Në Britani, numri në rritje i emigrantëve që mbërrijnë me gomone është bërë një çështje e fuqishme politike, tha Amelia Gentleman në The Guardian. Sidoqoftë, nuk është e qartë nëse numri i përgjithshëm i mbërritjeve është rritur në të vërtetë pasi mijëra të tjerë kanë mbërrituur të pazbuluar në trena dhe kamionë.

Më parë ish-sekretarja e Brendshme, Priti Patel, urdhëroi zyrtarët të eksploronin një sërë zgjidhjesh për të parandaluar emigrantët. Një ndër to ishte edhe parandalimi i shitjes së gomoneve me fryrje në Francë por kjo rezultoi e paefektshme, sepse trafikantët i marrin ato në internet nga Kina. Tani, zëvendësuesja e saj, Suella Braverman, ëndërron t'i dërgojë emigrantë në Ruandë pasi paralajmëron për një "pushtim". Duke rritur retorikën, ajo shpreson të fitojë pikë politike, por rreziku është se ajo vetëm rrit armiqësinë ndaj emigrantëve. Pavarësisht të gjitha pengesave të vendosura në rrugën e tyre, migrantët vazhdojnë të vijnë.

Nuk ka zgjidhje të lehta

Rritja e bashkëpunimit me francezët, do të ulte shifrat, tha Madeleine Sumption në FT.

Ne gjithashtu mund të përshpejtojmë dhe reformojmë procesin e azilit. Për shkak të një numri të madh të prapambetur, duhen mesatarisht 449 ditë për të përpunuar çdo kërkesë. Në vend që të paguajmë 7 milionë paund në ditë për të strehuar azilkërkuesit në hotele, ne duhet t'i lejojmë ata të punojnë në industritë e Mbretërisë së Bashkuar që janë të dëshpëruar për punëtorë. Me miliona në lëvizje në të gjithë botën, emigrantët do të vazhdojnë të vijnë. Sfida për Britaninë është të përfitojë sa më mirë nga kjo situatë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit