Spasovski: Alarmet për bomba në shkolla janë sulm hibrid ndaj shtetit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.11.2022, 16:50

“Unë jam i mendimit se alarmet për bomba të vendosura në shkolla përfaqësojnë një sulm hibrid ndaj shtetit dhe se është një akt monstruoz, sepse kushdo që e bën, shqetëson nxënësit, prindërit e tyre dhe kuadrin mësimor dhe mbarë shtetin, deklaroi sot ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski.

“Institucionet janë të përkushtuara maksimalisht në këtë pjesë. Pres që në një kohë shumë të shkurtër të kemi realizim për zbulimin e njërit prej autorëve”, theksoi Spasovski, duke folur për raportimet e rreme për bomba nëpër shkolla.

Ai në konferencën për media të mbajtur në kuadër të Konferencës Ministrore për Menaxhimin e Qëndrueshëm të Migracionit në Ballkanin Perëndimor, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari për sulmin e ndodhur në Kumanovë, tha se ka qenë një grup huliganësh që për arsye të njohura për ta, kanë menduar se duhej të bënin një sulm të tillë dhe se nuk do të prishte bashkëjetesën në qytet.

“Pres që institucionet e ndjekjes të jenë rigoroze në këtë pjesë dhe të zbatohen sanksione. Së dyti, “lojtarët” shumë më të mëdhenj nuk arritën të prishin bashkëjetesën në Kumanovë. Në Kumanovë të gjithë ne që jetojmë dimë të respektojmë njëri-tjetrin shumë mirë, pavarësisht nëse jemi maqedonas, shqiptarë, turq, boshnjakë, serbë, vllehë… sepse Kumanova përfaqëson “Maqedoninë në miniaturë” dhe kjo nuk do të ndodhë, sepse qytetarët para se gjithash janë njerëz që respektojnë njëri-tjetrin dhe që i ruajnë ato tradita të bashkëjetesës. Natyrisht, çdo huligan i tillë që do të ndërmarrë çfarëdo hapi që do të thotë shkelje e rendit dhe qetësisë publike ose vepër penale, do të duhet të dalë para drejtësisë”, theksoi Spasovski.

Ministri bëri thirrje për përgjegjësi dhe qetësi tek qytetarët dhe mos politizim të këtyre rasteve.

“Pra, kur të dalin informacionet e detajuara se kush janë këta persona, ku kanë qenë dhe kujt i kanë shërbyer në periudhën e kaluar, do t’ju bëhet shumë e qartë se çfarë reagimesh kanë pasur”, theksoi Spasovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit