Stano: BE-ja është e gatshme për një takim sa më të shpejtë mes Kurtit dhe Vuçiqit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.11.2022, 15:38

Bashkimi Evropian pret përparim në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, deeskalim dhe gatishmëri konstruktive për të ecur përpara dhe është i gatshëm të mirëpresë sa më shpejt presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Republikës së Kosovës Albin Kurti, përsëriti mesazhin e BE-së. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme, Josep Borell, raportojnë mediat nga Brukseli.

I pyetur nga gazetarët në konferencën e rregullt për më shumë detaje rreth përgatitjes së një takimi të mundshëm në kuadër të dialogut teknik ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Stano tha se përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak sot në Bruksel është duke biseduar me kryenegociatorin kosovar Besnik Bislimi.

“Është një takim pune ku kërkohen zgjidhje dhe bëhen përgatitje që liderët të takohen dhe të diskutojnë në nivelin më të lartë”, tha Stano.

I pyetur nëse dihet nëse dhe kur do të vijë në Bruksel kryenegociatori i Beogradit, Stano është përgjigjur se nuk mund të flasë në emër të palës serbe.

Stano ka përsëritur edhe fjalët e përfaqësuesit të lartë Josep Borell se kjo është kriza më e rëndë për Kosovën që nga viti 2013 dhe se BE-ja dëshiron të ndihmojë në gjetjen e një zgjidhje evropiane për situatën aktuale.

“Ne jemi të gatshëm të mirëpresim kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiq në Bruksel për një takim në nivelin më të lartë. Siç theksoi dje përfaqësuesi i lartë, sa më shpejt që të jetë e mundur dhe sa më shpejt të jenë të gatshëm të tregojnë sjellje evropiane duke gjetur një zgjidhje për problemet reciproke”, deklaroi Stano.

Ai shton se beson se “BE nuk është më e interesuara për të gjetur një zgjidhje” dhe se “duhet të jenë të dyja palët, sepse ata kanë përgjegjësinë për të gjetur një rrugëdalje nga kjo situatë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit