Edukatorja denoncon: Na urdhërojnë të fikim kondicionerët në kopshtin “Xixëllonja”, po sëmuren fëmijët

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 15.11.2022, 12:39

Temperaturat janë ulur ndjeshëm, teksa në këto ditë të ftohta, në institucionet arsimore nuk duhet të mungojnë sistemet ngrohëse, për fëmijët, nxënësit studentet. Mirëpo ndonëse është ftohtë pasi jemi dhe në sezon vjeshte, në kopshtin “Xixëllonja” në Tiranë urdhërohet që të mos ndizet kondicioneri në mëngjes, duke lënë kështu fëmijët të ngrijnë nga temperaturat e ulëta.

Këtë rast e ka denoncuar një edukatore që preferon të mbetet anonim, pasi ka frikë mos nxirret nga puna duke qenë se punon për bukën e gojës dhe nuk do të që të hiqet nga detyra në këtë kopsht, por përmes redaksisë sonë shkruan se detyrohen të qëndrojnë në të ftohtë çdo ditë. Duke denoncuar fikjen e kondicionerit, ajo thotë se ata që e urdhërojnë një gjë të tillë janë të pashpirt saqë kursejnë energjinë duke mos ndezur kondicionerin dhe rrezikojnë fëmijët, të cilët po sëmuren dhe po mbushin spitalet plotë.

Edukatorja:

Mirmengjesi JOQ.cfar behet me kte shtet?nuk jane ne terezi fare.punoj ne cerdhe/kopesht “Xixëllonja”,na thon mos ndizni kondicionera ne mengjes.si mund te jene kaq te pashpirt sa te kursejn tek femijet.nderkoh spitalet mbushen plot me femij se semuren. Anonim,se duhet te punojm per buken e gojës. Postoje te lutem.ta lexojn.te din se cbehet ne insitucionet shteterore te lali Erit

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit