Hapja e “Bllagoja Toskës” shtyhet për dy javë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.11.2022, 10:58

Lirimi i rrugës që do të mundësonte vazhdimin e punës për bulevardin “Bllagoja Toska” nuk do të bëhet të paktën edhe për dy javë. Edhe pse për dje (e hënë) ishte paralajmëruar rrënimi i shtëpisë së vetme që ka mbetur në trasenë ku duhet të kalojë bulevardi, kjo nuk u bë! Përfaqësues të Komunës së Tetovës ranë dakord me pronarin e shtëpisë që hapësira të hapet pas dy javësh, ndërsa komuna do ta paguajë qiranë për 6 muaj ku do të vendoset familja Rushiti.

“Njëherë është vendosur dhe për dy javë të qëndrojmë këtu. Brenda dy javësh ne duhet ta lëshojmë këtë edhe ata të na japin paratë vlerësimi sa e ka dhënë dhe të bëhet plani që ta ndërtojmë aty”, Islam Rushiti, pronar i shtëpisë.

Por Kryetari i Këshillit Komunal, Besar Durmishi thotë se komuna nuk ka asnjë kontest për çështjen e tokës.

“Siç jeni të informuar të gjitha procedurat tekniko-administrative që është dashur për bulevardin “Bllagoja Toska” të përfundojnë, kanë përfunduar dhe kanë qenë 20 familje që është bërë eksproprimi, me njërën palë që sot ka shkuar inspektorati dhe organet e rendit, që ta zhvendosin nga aty, kanë rënë dakord që brenda një jave ata t’i largojnë të gjitha mjetet. Komuna e Tetovës ka gjetur edhe një vendbanim që do e mbulon edhe çështjen e qirasë derisa familja të gjejë një vendbanim me ato para që janë lëshuar nga eksproprimi”, tha Besar Durmishi, Kryesues i Këshillit Komunal.

Komuna e Tetovës gjatë ditës së premte i kishte dhënë ultimatum familjes Rushiti që ta lëshojë shtëpinë deri në orën 11 të së hënës. Me rrënimin e shtëpisë së familjes Rushiti, përfundimisht hapet rruga për bulevardin që ka 20 vjet që premtohet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit