Shaqiri: Deri në mars do të kërkojmë zgjidhje për shujtën studentore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.11.2022, 22:28

Shujtë studentore me çmim prej 120 denarësh në ditë të paguhet në mënyrë retroaktive deri në mars ndërsa deri atëherë të gjenden zgjidhje sistemike për këtë subvencion. Kjo është dakorduar në takimin në Kuvend midis përfaqësuesve të studentëve të Unioneve të disa universiteteve, ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri dhe deputetëve të cilët propozuan Propozim-ligj të ri për subvencionimin e shujtës studentore me kushte të ndryshuara për shfrytëzuesit të cilët shkaktuan reagime dhe që i nxitën studentët për protestë.

Pas takimit triorësh, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri deklaroi se të gjithë së bashku kanë vendosur që të propozohet një projekt-ligj i ri në të cilin do të hyjnë kushtet e ligjit ekzistues nga viti 2021, ndërsa që nesër ai me përfaqësuesit e unioneve studentore në mënyrë aktive të punojnë në gjetjen e zgjidhjes sistematike si në vendet e tjera.

“Do të thotë propozim-ligji do të jetë në periudhë kohore prej gjashtë muajsh, që do të thotë në mënyrë retroaktive prej 15 shtatorit dhe do të vazhdojë deri në mars dhe deri atëherë ne do të kemi afat kohor të harmonizimit për zgjidhje të re sistemike që do të thotë se studentët do të kenë shujtë të shëndetshme studentore dhe do të realizohet pagesa në bazë ditore. Në këtë periudhë u dakorduam në mënyrë retroaktive për vlerën që ishte deri më tani, me ndryshimet e vitit 2021, ndërsa gjatë periudhës së ardhshme me zgjidhje sistemike do të jetë më e lartë shuma për shujtë studentore. Do të thotë nga marsi do të jetë më e lartë edhe atë duke filluar prej 140 denarë ose sipas asaj si do të jenë analizat deri në atë periudhë”, tha Shaqiri pas takimit në të cilin ka marrë pjesë edhe kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Shaqiri theksoi se Propozimi me kushte të reja, të pavolitshme për studentët për realizimin e subvencionit për shujtë, nuk ka qenë propozim i MASH-it por i një grupi të deputetëve dhe nuk ka arritur në Qeveri për shqyrtim që të jepet mendim.

“Deputetët e panë se kjo nuk ishte zgjidhje e mirë në këtë kohë krize. Gjatë periudhës së ardhshme unë do të jem në komunikim të vazhdueshëm me grupin e punës dhe ata do të jenë pjesë e ekipit me të cilin do të punojmë bashkërisht – edhe për zgjidhje sistemike edhe për kushte më të mirë edhe për të gjitha problemet e tjera që i kanë studentët”, tha Shaqiri.

Lidhur me kërkesën për përmirësimin e kushteve në shtëpitë studentore, ministri tha se do të shqyrtohen ku mundet të intervenohet më urgjentisht, siç tha, në gjendjet më problematike.

“Elaborova edhe se nga Banka gjermane për Politika Zhvillimore kemi projekte të fituara në vlerë prej 24 milionë denarë dhe disa shtëpi studentore janë në faza të caktuara. Në periudhën e bisedimeve me studentët do të shohim çfarë mund të menaxhohet me buxhetin e ri”, tha Shaqiri.

Rritja e subvencionit për ushqimin e studentëve nga 120 në 150 denarë në ditë, rindërtimi i konvikteve studentore me kushte të vështira, barazimi i bursave dhe lirimi i studentëve nga masat e Qeverisë kundër krizës, janë kërkesat e studentëve që kanë protestuar para Kuvendit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit