“Dhunuan të moshuarin, dy të fortët s’e kanë herën e parë, kanë rrahur dhe të moshuar të tjerë”

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 14.11.2022, 15:40

Dhjetra qytetarë kanë reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur pak ditë më parë në Tiranë, ku është dhunuar një i moshuar, i cili po mbronte nipin e tij.

Mësohet se personat që kanë dhunuar të moshuarin, janë përgjegjës dhe kontrollor të linjës së urbanit.

Mirëpo, një qytetar tregon për JOQ se një skenë e tillë ka ndodhur edhe kohë më parë. Këta persona rrinë në një lokal në Astir dhe sa herë që ka situata të tilla ndërhyjnë në këtë mënyrë.

Qytetari, i cili preferon të mbetet anonim shkruan:

Joq pershendetje ,nuk eshte hera e pare qe dhunohen mosha e ketij gjyshit ne fjale ne autobuzat e tiranes re ,zotria qe esht ngjitur me djalin qe e qelloi qe thot mos e qello, ka qelluar para nje muaji nje tjeter, mosha e ketij gjyshit, me arsyen qe shtyu mos rri tek dera. Jane pronar te autobuzave, prandaj bejne keshtu se ju rreh krahet shteti. E kam pare vet skenën dhe shume te tjere qe ishin n autobus. E bej perdit kte linje dhe jam i sigurt. Rrin ne nje lokal n astir dhe sa ndodh dicka qarkullojnë dhe i japin zgjidhje si ajo ne video. Ksaj here esht kapur me video po kushedi sa e sa here ka ndodhur. Para nje muaji ka ndodhur po e njejta skene me te njejten moshe Nuk jane qytetar t thjesht por administrojne autobusat, bejne kapadaiun me pleq e plaka.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit