Suella Braverman marrëveshje me Francën, ekipe zbulimi dhe dronë për të ndaluar emigrantët

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 14.11.2022, 10:12

Anglia dhe Franca do të rrisin përpjekjet për të ndalur emigrantët që mundohen të kalojnë në Britaninë e Madhe me gomone nëpërmjet kanalit. Ditën e sotme dy shtetet e fuqishme evropiane kanë arritur një marrëveshje për të rritur me 40% numrin e oficerëve të policisë, që patrullojnë plazhet në veriun e Francës.

Kjo është një përpjekje direkte për të ulur valën e atyre që kalojnë Kanalin me gomone, një pjesë e mirë e të cilëve janë shqiptarë. Gjithashtu, në stafin e rojeve kufitare franceze do të ketë edhe punonjës të specializuar nga Britania.

Jo vetëm kaq, por për të evidentuar emigrantët e paligjshëm apo manovrat që ata bëjnë, do të përdoren edhe ekipet e zbulimit, qentë e specializuar, si dhe dronë specifikë për të parë edhe natën gjithçka që ndodh. Do të ketë një investim shtesë edhe për kamera sigurie.

Të gjitha këto masa hyjnë në fuqi në mënyrë direkte. Marrëveshjen e ka firmosur Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman dhe ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin, në një takim mes tyre paraditën e sotme.

Gjithashtu do të krijohet një grup i ri pune për të trajtuar rritjen e madhe të muajve të fundit të shqiptarëve që kalojnë Kanalin dhe grupeve të krimit të organizuar që shfrytëzojnë rrugët e paligjshme të emigrimit.

Këtë lëvizje të Suella Braverman, e cila dha deklaratën e bujshme mbi shqiptarët, një pjesë e opinionit publik e ka kritikuar. Jo për masat që janë marrë, por për koston që kjo marrëveshje do t’i shkaktojë vendit. Për të vënë në zbatim këto masa, Britania e Madhe do t’i japë 63 milionë paund Francës, kundrejt 54 që jepte më parë.

Qytetarët anglezë, të ndodhur në një krizë për shkak të luftës në Ukrainë kërkojnë që paratë të menaxhohen në mënyrë sa më të mirë dhe investimet e qeverisë për trajtimin e emigrantëve ata gjithnjë i kanë kundërshtuar, madje kjo ka krijuar edhe një lloj inati të tyre ndaj emigrantëve që përpiqen të shkojnë në Angli në rrugë të paligjshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit