Të akuzuar për vrasje, ngacmime dhe përndjekje, policia angleze në kërkim të 3 shtetasve shqiptarë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.11.2022, 19:42

Autoritetet angleze kanë publikuar fotot e disa prej kriminelëve më të kërkuar dhe mes tyre janë edhe 2 shtetas shqiptarë.

Policia e Yorkshire thotë se këto persona janë në kërkim pasi besohet se kanë informacion jetik në lidhje me veprat penale si vrasje, tregtimin e drogës dhe përdhunimin.

1. Mateo Cela

Detektivët që hetojnë vrasjen e Armend Xhikës në Sheffield në maj 2021 po kërkojnë ndihmën e qytetarëve për të gjetur dy vëllezër që kërkohen në lidhje me vdekjen e Armendit. Eljaso Cela, 28 vjeç dhe vëllai i tij, 26-vjeçari Mateo Cela, janë në kërkim nga oficerët, ndërkohë që hetimet për vrasjen po vazhdojnë. Armend u plagos për vdekje me thikë në Sheffield të enjten, 13 maj 2021, pasi policia mori raporte për burra që ziheshin në rrugën Earl Marshal në zonën Burngreave. Armendi, 22 vjeç, u dërgua në spital, por fatkeqësisht vdiq pak kohë më vonë. Eljaso besohet se përdor gjithashtu pseudonimin Illiazy dhe thuhet se edhe vëllai i tij Mateo gjithashtu mund të përdorë një pseudonim. Këto imazhe janë imazhet më të fundit të disponueshme nga policia dhe besohet se janë marrë rreth vitit 2021. Policia tha se të dy vëllezërit frekuentonin zonat Sheffield dhe Rotherham, por ka dyshime se ata mund të kenë udhëtuar diku tjetër në Mbretërinë e Bashkuar.

2. Eljaso Cela

Detektivët që hetojnë vrasjen e Armend Xhikës në Sheffield në maj 2021 po kërkojnë ndihmën e qytetarëve për të gjetur dy vëllezër që kërkohen në lidhje me vdekjen e Armendit. Eljaso Cela, 28 vjeç dhe vëllai i tij, 26-vjeçari Mateo Cela, janë në kërkim nga oficerët, ndërkohë që hetimet për vrasjen po vazhdojnë. Armend u plagos për vdekje me thikë në Sheffield të enjten, 13 maj 2021, pasi policia mori raporte për burra që ziheshin në rrugën Earl Marshal në zonën Burngreave. Armendi, 22 vjeç, u dërgua në spital, por fatkeqësisht vdiq pak kohë më vonë. Eljaso besohet se përdor gjithashtu pseudonimin Illiazy dhe thuhet se edhe vëllai i tij Mateo gjithashtu mund të përdorë një pseudonim. Këto imazhe janë imazhet më të fundit të disponueshme nga policia dhe besohet se janë marrë rreth vitit 2021. Policia tha se të dy vëllezërit frekuentonin zonat Sheffield dhe Rotherham, por ka dyshime se ata mund të kenë udhëtuar diku tjetër në Mbretërinë e Bashkuar.

4. Klevis Xhelaj

Oficerët e policisë në Sheffield kërkojnë ndihmën e qytetarëve për gjetjen e të shumëkërkuarit Klevis Xhelaj. 28-vjeçari kërkohet për ndjekje dhe ngacmime, ngjarje të ndodhura midis 11 qershorit 2021 dhe marsit 2022. Oficerët kanë kryer hetime të gjera, duke përfshirë punën me forca dhe agjenci të tjera në të gjithë vendin, dhe tani po kërkojnë ndihmën e publikut për ta gjetur atë. Shqiptari thuhet se ka flokë kafe të errët, tatuazhe në gjoks dhe flet anglisht me theks shqip. Ai besohet se lëviz në zonat e Nottinghamshire, West Midlands, Leicester dhe Londër dhe mund të ketë udhëtuar jashtë zonës së Yorkshire të Jugut.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit