“Kundër poshtërimit tonë në Britani”, shqiptarët protestojnë sot në Londër

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 12.11.2022, 09:42

Shqiptarët protestojnë sot edhe në Londër. Qeveria britanike vazhdon të hasë vështirësi në kontrollin e kufijve të vet dhe një numër i madh emigrantësh zbarkojnë çdo ditë në brigjet e tyre në mënyrë të paligjshme.

Një pjesë e madhe e tyre janë shqiptarë dhe kjo është arsyeja përse media dhe qeveria britanike ia atribuojnë atyre gjithë përgjegjësinë për krizën e emigrantëve, që po i kushton vendit miliarda euro dhe po ndikon edhe direkt në jetën e qytetarëve vendës.

Gjithçka nisi me një deklaratë të fortë të Sekretares së Brendshme, Suella Braverman, e cila tha se emigrantët po "pushtojnë" Mbretërinë e Bashkuar.

Menjëherë më pas ka pasur një përgjithësim nga media dhe deputetët e parlamentit, që thonë se shqiptarët që mbërrijnë në Angli, rekrutohen në aktivitete kriminale, duke harruar ndoshta që në ndërtimin e shtëpive të tyre mund të jetë derdhur edhe djersa e punëtorëve shqiptarë.

Natyrisht emigrantët atje të janë kundër këtij qëndrimi të popullit, medias dhe qeverisë britanike, ndaj sot në 10:30 ata do të organizojnë një protestë për të cilën shprehen se është ‘kundër poshtërimit të shqiptarëve në Britani’.

Manifestimi do të mbahet në Londër, në “Westminster Bridge” dhe pritet një numër i konsiderueshëm shqiptarësh, duke pasur parasysh edhe numrin e madh të atyre, që jetojnë atje prej dekadash, që kur u hapën kufijtë e vendit tonë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit