Shqipëria helmon kafshët, në Greqinë fqinje trafik i madh për të shpëtuar një pëllumb të plagosur

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.11.2022, 19:45

Në Shqipërinë tonë të vogël çdo ditë dëgjojmë lajme se si kafshë të ndryshme, rruge por edhe shtëpiake helmohen nga persona të ndryshëm e punonjës bashkie.

Ndërkohë që cepat e rrugëve tona mbushen plot me kafshë të helmuara dhe të ngordhura, në Greqinë fqinje ndodh krejtësisht e kundërta.

Një shtetas shqiptar ka treguar për JOQ ALBANIA se në një ishull të Greqisë, një trafik i madh është krijuar në rrugë pasi një pëllumb i plagosur ishte poshtë një makine. Sipas shqiptarit një grua erdhi dhe mori pëllumbin e plagosur. Shqiptarit i vjen keq për faktin se në vendin tonë kafshët vriten në mënyrë mizore, nga persona që mbajnë veshur kostumin e pushtetarit.

Ai lutet që edhe Shqipëria të bëhet si popujt e tjerë ndonjë ditë.

Mesazhi i shqiptarit:

Prsh Joq! Jetoj në nje ishull te Greqise. Sot ndaloj makina në rruge dhe u be rradhe e gjate trafiku nga ana e djathte, arsyeja ishte se poshte makines tij ishte nje pellumb i plagosur! Në pamundesi per te bere video sepse kisha duart e zena. Te gjithe buzeqeshen, erdhi nje grua dhe e mori pellumbin. Ketej te fusin në burg dhe per nje zog, por kane dhe tjeter edukate. Me vjen shume keq kur shoh lajme nga Shqiperia qe vrasin qente ashtu në menyre mizore.. Ishalla do e shohim ate ditë te behemi edhe në sadopak si popujt e tjere! Flm! Anonim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit