Kovaçevski: Siguruam rrymë më të lirë për industrinë ushqimore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.11.2022, 18:10

Kryeministri Dimitar Kovaçevski bashkë me ministren e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska sot në Josifovë, të Vallandovës, e vizitoi qumështoren “Vardarec” e cila përfaqëson histori të suksesshme të një kompanie vendore me traditë, cilësi dhe ide shumëvjeçare për zhvillim.

“Më vjen mirë që me programin IPARD, ‘Vardareci’ ka synim zhvillimor afatgjat dhe vitin e kaluar këtu në zonën industriale në Josifovë hapën këtë fabrikë të re ku prodhohen produkte të ndryshme të qumështit. Ky është një tjetër tregues se me ndihmën e fondeve evropiane, kompanitë tona vendase mund të përmirësojnë dhe zhvillojnë prodhimin e tyre. ‘Vardareci’ është shembull i shkëlqyer i përfitimeve të IPARD-it dhe mbështetjes që na është dhënë nga Bashkimi Evropian”, tha Kovaçevski gjatë vizitës.

Me ndihmën e mbështetjes financiare për bujqit, shtoi, “Vardareci” shfrytëzon edhe subvencione për prodhimtari vetanake të produkteve bujqësore.

“Kjo Qeveri do të jetë gjithmonë një erë në shpinë dhe mbështetje e prodhuesve, kompanive dhe sektorit të biznesit. Jetojmë në kohëra me plot sfida, kohëra që kërkojnë përshtatje dhe reagim të shpejtë. Unë jam person përgjegjës, qeveria që drejtoj di të ndërhyjë ku dhe si duhet, por në të njëjtën kohë ne menaxhojmë me përgjegjësi financat publike. Për këtë arsye sollëm një pako masash që do t’i përgjigjen shumicës së sfidave të vendosura nga kriza ekonomike dhe energjetike”, tha Kovaçevski.

Ai në periudhën e ardhshme pret stabilizimin e çmimeve të produkteve ushqimore bazë, dhe siç tha ai, për këtë u kanë ndihmuar kompanive me pakon e fundit të masave antikrizë të prodhuesve të produkteve ushqimore, që të mund të lidhin marrëveshje me “EMV Shitje”, që të shfrytëzojnë rrymë më të lirë.

“Nuk ka prioritet më të madh nga përballja e krizës energjetike, mbrojtja e standardit jetësor dhe ruajtja e likuiditetit të kompanive. Punojmë me përgjegjësi, racionalizëm, i shkurtojmë shpenzimet joproduktive e gjithë kjo me qëllim që të luftojmë me këtë krizë. Në këtë krizë më të madhen ekonomike – energjetike askush nuk do të lihet i vetëm”, tha kryeministri.

Si Qeveri, shtoi, nuk e kanë harruar drejtimin afatgjat, sepse, sipas tij, është tregues se ku shkojmë si shoqëri, ky është tregues se i ndjekim rrethanat globale drejt burimeve ripërtëritëse të energjisë.

“Krijuam mundësi përmes ndryshimeve ligjore, që çdo qytetar, kompani shumë shpejtë dhe me procedura të thjeshta dhe me kushte të përshtatshme, të mund të vendosin termocentrale fotovoltaike për prodhimin e rrymës” tha kryeministri Kovaçevski, duke shtuar se është me rëndësi që të gjithë bashkë ta tejkalojmë këtë periudhë të krizës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit