SKANDAL/ Biznesmeni Vasil Llajo i Intermedica hap klinikë private brenda spitalit

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 11.11.2022, 16:12

Me skandalin e koncesionit të laboratorëve, ku spitalet e vendit njoftuan inkompetencën për të realizuar analiza, duket se shteti dhe privati janë bërë bashkë, haptazi në truall shtetëror.

Rikujtojmë se pak javë më parë u bë publik skandali se koncesioni i laboratorëve dhënë kompanisë së Janis Karathanos, kur ky i fundit njoftoi se në QSUT e spitalet e vendit nuk do të ofrohen më analiza, këto të fundit do pezullohen përveç rasteve urgjente për shkak se është ezauruar fondi.

Ky koncesion korruptiv është nën hetim nga SPAK edhe për përfitime të pajustifikuara nga Buxheti i Shtetit dhe i tillë do të mbetet pa u vënë në përgjegjësi gllabëruesit e Buxhetit të Shëndetësisë.

Duket se shteti e ka gjetur zgjidhjen dhe në Spitalin e Krujës drejtori ka bërë PPP me biznesmenin e klinikës Intermedica Vasil Llajo.

Ky i fundit ka ndërtuar një laborator privat brenda hapësirës shtetërore të spitalit dhe duke qenë se shteti nuk i ofron më analizat, paratë e pacientëve futen në xhepat e privatit.

Se si ka mundur Llajo të ndërtojë një klinikë private brenda hapësirës publike, kjo është çështje që i takon ligjit por edhe më tej, eprorëve të shëndetësisë që bëjnë pazare me biznesmenët privatë në kurriz të pacientëve në hall.

Qytetari shkruan:

“Pershendetje, du te denoncoj rastin e hapjes te nje laboratori privat brenda rrethimit spitalit Kruje. Si eshte e mundur brenda rrethimit te nje spitali shteteror, brenda pas traut te hyrjes te jete nje laborator privat?

Analizat qe nuk behet te spitali na thon bejeni te privati brenda godines. Ne TV na thuhet shendetesi falas, ndersa ne spitali nuk marrim sherbim e hap privat brenda godines.”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit