Lufta në Ukrainë/ Erion Veliaj rrit gjobat e parkimit, nga 10 në 20 mijë lekë

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 11.11.2022, 12:38

Të gjitha rritjet e çmimeve, që kanë ndodhur së fundmi në Shqipëri, eksponentët e Partisë Socialiste, fajësojnë luftën në Ukrainë. Çdo produkt i rritur në çmim, sipas tyre, është pasojë e luftës që po ndodh si një çmenduri e Vladimir Putin.

Ai që e shet më së shumti këtë është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Në çdo dalje të tij, pjesë e propagandës, Veliaj e quan psikopat Putin dhe e akuzon atë për çdo gjë të keqe që po i ndodh Shqipërisë.

Së fundmi, pritet ta dëgjojmë që Vladimir Putin, për shkak të sulmeve që ka bërë në Ukrainë ka rritur edhe çmimin e gjobave që po u vihen shoferëve në Shqipëri.

E themi këtë, pasi, sipas disa raportimeve nga qytetarët, nuk ka më gjoba 10 mijë lekë të vjetra për parkim të gabuar, por ato janë bërë 20 mijë të vjetra, ndoshta dhe më shumë. Të gjithë e dimë, që ka një vlerë maksimale dhe vlerë minimale të gjobës së parkimit, por deri para pak ditësh, të gjithë gjobiteshin nga 10 mijë të vjetra, për më tepër për shkeljen që ka bërë qytetari, i cili na ka dërguar edhe fletën e gjobës.

Ndoshta Erion Veliajt i duhen para për fushatën, por është e sigurt, që nëse e pyesin, me pafytyrësinë më të madhe, duke u bërë më qesharaku i botës, mund të akuzojë edhe luftën në Ukrainë, pasi vjershën e ka përmendësh, për çdo çmim të rritur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit